Wolontariusz to ktoś, kto świadomie i bezinteresownie działa na rzecz innych osób, które nie są rodziną ani przyjaciółmi. Zasady zatrudniania i pracy wolontariuszy określa Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 23 kwietnia 2003 r. Wolontariat to nie jest praca w zrozumieniu Kodeksu Pracy, a zatem nie jest zaliczana do stażu pracy. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku, z tym wyjątkiem, że osoby niepełnoletnie muszą uzyskać zgodę rodziców.
Zatrudnić wolontariusza mogą tylko wybrane podmioty. Są to:
- organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia),
- organy administracji publicznej (ministrowie, wojewodowie, burmistrze gmin),
- szkoły, przedszkola, teatry, muzea i inne jednostki podległe organom administracji publicznej,
- podmioty lecznicze.
Praca wolontariusza może polegać na dołączeniu do jakiegoś wydarzenia lub akcji jednorazowo lub cyklicznie. Przykładem takiego działania jest WOŚP. Można też pracować jako wolontariusz długoterminowo. W taki sposób najczęściej pracują osoby, które zdecydowały się na wsparcie świetlic środowiskowych, hospicjów, domów seniora, schronisk dla zwierząt czy linii wsparcia Halo! Atopia Fundacji Alabaster.
Będąc wolontariuszem można wykonywać wiele różnych działań, od zbierania pieniędzy do puszek, sortowania żywności dla osób ubogich, wyprowadzania psów w schronisku, po organizowanie zajęć dla dzieci, organizowanie wydarzeń, pisanie artykułów, a nawet współtworzenie projektów w organizacji pozarządowej. Wszystko zależy od chęci wolontariusza, jego czasu i jego umiejętności.
Jak wybrać dla siebie to, co najlepsze?
Wolontariat daje okazję do sprawdzenia, czy dana praca, dane działanie jest komuś bliskie, jest dla niego ciekawe i daje mu satysfakcję. Wolontariat często wymaga pracy w zespole, dobrej komunikacji i interakcji, a zatem wpływa na rozwój tych kompetencji. Uczy też zarządzania czasem, brania odpowiedzialności, podejmowania inicjatyw i mierzenia się z nimi, samoorganizacji i podejmowania ryzyka w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli ktoś decyduje się na pracę w organizacji pozarządowej, bardzo często dołącza do jakiegoś projektu. To daje szansę na nauczenie się, jak opracowuje się projekt, jak się go wdraża i realizuje. To obecnie cenna umiejętność. Bycie wolontariuszem rozwija nie tylko kompetencje społeczne i obywatelskie, często jest także sposobem na zdobycie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin nauki i życia, a zatem ktoś, kto ma za sobą doświadczenie pracy w wolontariacie, jest bardzo często o wiele lepiej postrzegany jako kandydat do pracy płatnej. Dzięki wolontariatowi w Fundacji, w 2021 roku, 3 osoby znalazły sobie nowe zatrudnienie, zgodne z tym, czym chciały się zajmować zawodowo, a co w ramach wolontariatu przećwiczyły z nami.
Trzeba pamiętać, że nie zawsze pierwszy wolontariat, na który się zdecydujecie, będzie dla was odpowiedni. Nie jest to na pewno powód do niepokoju. Trzeba próbować dalej, aż uda się znaleźć takie zajęcie, które będzie satysfakcjonujące. Takie poszukiwania pozwolą wam zrozumieć, co w pracy jest dla was ważne, a czego na pewno nie chcecie już więcej robić. Jeśli w jakiejś organizacji powierzone wam zadanie, nie odpowiada wam, zanim odejdziecie, porozmawiajcie z koordynatorem wolontariuszy. Może uda się znaleźć jakieś lepsze zajęcie.
Przed podjęciem zobowiązania jako wolontariusz, warto zadać sobie kilka pytań:
- jaki cel działań was interesuje, np. pomoc osobom chorym, działania na rzecz poprawy stanu środowiska, pomoc zwierzętom,
- czego chcielibyście się nauczyć,
- co możecie zaoferować, jakie umiejętności chcecie wykorzystać i ile czasu możecie pracować,
- czy wolicie pracę samodzielną, czy w zespole,
- czy lepsza jest dla was praca on-line, przy komputerze, czy z ludźmi w terenie albo przy wydarzeniach na żywo,
- z czym chcielibyście zakończyć pracę wolontariacką, np. z projektem strony internetowej, którą przygotujecie sami lub z grupą innych zainteresowanych takim tematem, a który będziecie mogli zamieścić w swoim portfolio.
Pamiętajcie, że warto zorientować się też, czy przy okazji wolontariatu można skorzystać ze szkoleń organizowanych przez organizację pozarządową.
Wolontariat się przydaje. Dzięki niemu zdobywa się pierwsze doświadczenia zawodowe. Pozwala lepiej określić własny kierunek rozwoju zawodowego i może być kluczem do znalezienia pracy.
Jeśli jesteś zainteresowany wolontariatem w Fundacji Alabaster wypełnij formularz.
Życzymy udanych, satysfakcjonujących projektów!
Fundacja Alabaster.